Motormánia: Peugeot 307 Break 1.6e 16V X-line –pracujúca levia trieda +Video z testovania

Autor: Marek Michálek (marek@ltc.sk)
Publikované dňa: 18. apr 2006
URL: http://www.motormania/art.ltc/1943
Tristosedmička už nejaký ten týždeň po našich cestách jazdí, no nedávno prešla faceliftom a to bola príležitosť otestovať si ju opäť. V prevedení Break je Peugeot 307 sympatický pracant, a preto sme ho vyskúšali trošku pracovne aj otestovať ...
Video z Testu: Peugeot 307 Break 1.6e 16V .mpg (17,7MB)
Peugeot 307 1.6e 16V Peugeot 307 1.6e 16V  Peugeot 307 1.6e 16V
Pohľad z vonku Facelift sa prejavil predovšetkým na prednej maske, ktorá sa evidentne ponáša na väčšiu štyristosedmičku. Automobilky sa zjavne chytili jedného trendu a tým je totožnosť predných masiek. Zrejme má táto uniformovanosť v zákazníkovi navodzovať pocit „peugeot identity“ no osobne mi to príde ako monotónne, ale trend je jasný. Prednej časti dominuje mohutný predný nárazník, ktorý rozdeľuje veľká mriežka chladiču pripomínajúca veľké ústa. Kvôli týmto veľkým ústam sa ŠPZ presunula na spodnú hranu, čo sa ukázalo ako nie najšťastnejšie riešenie, pretože môže sa stať ak zavadíte o nejakú nerovnosť, že značku poľahky stratíte. Vo výške vrchnej hrany ŠPZ sa po stranách objavili hmlovky, ktoré sú vložené do strieborného „rámiku“. Zmena sa dotkla aj zadných svetiel, ktorých spracovanie je modernejšie a aj pútavejšie. Celkovo však charakteristická línia a zadná časť „kombíku“ zostala nezmenená. Medzi laickou verejnosťou, ale aj novinármi sa po tomto facelifte rozpráva o kanibalizme v prípade modelov 307 Break a 407 Break, čo predajnosti vyššieho modelu určite nepomôže. Facelift tristosedmičky rozdeľuje priaznivcov tohoto modelu na dva tábory, tých ktorým sa viacej páčil minulý konzervatívnejší predok a druhou skupinou sú priaznivci modernej prednej časti, ktorá maska je ale krajšia nechám na vás samotných a ja si ponechám neutralitu v tomto prípade.
Peugeot 307 1.6e 16V Peugeot 307 1.6e 16V  Peugeot 307 1.6e 16V
Rozmery: Dĺžka 4428mm Šírka 1762mm Výška 1560mm Rázvor 2708mm Priama konkurencia: Ford Focus Combi Fiat Stilo Multi Wagon Opel Astra Caravan Škoda Octavia Combi
Peugeot 307 1.6e 16V Peugeot 307 1.6e 16V
Pohľad do interiéru Ak ste sa tešili, že popri facelifte zmeny nastanú aj v interiéry určite vás sklamem. Vo vnútri tristosedmičky všetko pri starom, možno kvalitnejšie spracovanie a pospájanie materiálov, ale tento dojem mohla vo mne vyvolávať novota testovaného automobilu. Stredový panel 307 ponúka dostatok odkladacích poličiek na rôzne drobnosti, ako napríklad telefón a peňaženka. Automatická dvojzónová klimatizácia je prehľadná a ľahko ovládateľná. Rádio je umiestnené vo výške rúk na volante, a ku bezpečnosti určite prispieva aj displej umiestnený skoro až pri čelnom skle. Vodič tak nemusí pri šoférovaní loviť písmenká mimo zorného uhla.
Peugeot 307 1.6e 16V
Už keď som si sadol za volant tristosedmičky predchádzajúcej generácie musel som skonštatovať, že sedenie je ako v transgalaktickom korábe. Pohodlné sedadlo, do ktorého vaša telesná schránka zapadne, je neoceniteľné hlavne pri dlhých cestách. Sedenie je komfortné, mäkké a bočnice operadla aj sedáku bránia aby sa vaše telo premiestňovalo pri prejazde zákrutami. Lakťová opierka je pripevnená k operadlu, teda sa pri posúvaní sedačky hýbe s vami. Ešte viac som ocenil, že vlastnú lakťovú opierku má šofér a druhú spolujazdec, teda netreba bojovať o miesto na opierke so spolujazdcom.
Peugeot 307 1.6e 16V Peugeot 307 1.6e 16V  Peugeot 307 1.6e 16V
Batožinový priestor v prevedení Break má základný objem 442 litrov, pričom je to merané len po kryt batožinového priestoru. Ak potrebujete prevážať väčší náklad a odstránite už spomínaný kryt, vyberiete sedáky zadnej lavice, a spravíte si rovnú podlahu v batožinovom priestore preklopením operadiel, dostanete k dispozícii na prevoz 1512 litrov. Pri prevážaní nákupu dozaista oceníte štandardne dodávanú sieťku na ukotvenie nákladu aby vám pri prevoze neputoval zo strany na stranu.
Peugeot 307 1.6e 16V Peugeot 307 1.6e 16V
Motor Do nami testovaného modelu Peugeot 307 Break bol osadený motor 1.6 16V s výkonom 80kW, ktorého max. krútiaci moment 147Nm bol pri 4000 ot./min., a preto bolo potreba motor trošku viac točiť ako som zvyknutý. Citeľne slabšia potom bola aj akcelerácia, ktorej absenciu cítiť hlavne pri obiehaní. Naša spotreba sa v meste pohybovala okolo 9 litrov, na diaľnici pri rýchlosti 130km/h ukazoval palubný počítač pri prázdnom aute priemerku 7,2 litra a kombinovaná spotreba po najazdení 1400km mi vyšla 8,2 litra. Čo dodať na záver, tento motor je určite vhodnejší pre krátku verziu tristosedmičky, pretože pri naložení Breaku štyrmi ľuďmi a batožinového priestoru lyžami a lyžiarkami bolo cítiť jeho nedostatočný krútiaci moment, ktorý je naviac položený do vysokých otáčok. Preto doporučujem radšej siahnuť po motore 1.6 HDI. Max. rýchlosť 182km/h. Zrýchlenie z 0-100km/h. za 11,4s Záver Jednému sa nová tristosedmička po facelifte môže zdať príťažlivejšia inému zas nie, ako som písal na začiatku úsudok o vzhľade nechám na vás samotných. Na 307 Break som ocenil jeho komfortnú jazdu a úžitkovú hodnotu, ktorú umocňuje variabilita interiéru. Vhod príde dostatočné množstvo odkladacieho priestoru a ergonómia stredového panelu. Určite by som však v prípade prevedenia Break siahol skôr po motore 1.6 HDI pre jeho väčšiu úžitkovú hodnotu. Plusy: komfort, variabilita, ergonómia Mínusy: motor 1.6e 16V Cena testovaného modelu: 677000Sk Výbava: Airbag vodiča a spolujazdca, ABS + elektronický rozdeľovač brzdných síl (REF), Podpora brzdenia v kritických situáciách (EVA), Variabilný posilňovač riadenia, Kolesá plechové 15“ puklice Columbia, Predné hmlové svetlomety, Centrálne zamykanie + radiové diaľkové ovládanie, Palubný počítač, Výškovo a osovo nastaviteľný volant, Výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, Zadné sedadlo sklopné a delené 1/3 - 2/3, Sekvenčné ovládanie predných okien + el. a vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, Peugeot audio RD4 s CD + ovládánie pri volante, Nárazníky, spätné zrkadlá a kľučky dverí vo farbe karosérie.
(c) 2002-2005 Motormánia.sk.